antre

Antreler Nasıl Aydınlanır ?

Iç Mimari Kategorisi Yazar:

Evlerin çoğunda koridorlar yeterince aydınlanamayan yerlerden biridir. Koridorları aydınlatmada dekorasyon önemli rol oynar. Doğru dokunuşlarla koridorlar aydınlık ve ferah yerlere dönüşebilir.

 

Duvarlar

 

Öncelikle koridorun boyanmasında kesinlikle açık renkler tercih edilmelidir. Aksi takdirde daha dar ve karanlık bir görünümle kaplanacaktır. Akşamları belki aydınlatma sayesinde ışıl ışıl görülebilir fakat gündüzleri boğucu bir ortama dönüşecektir. Açık rengin yanında parlak boyalarda tercih edilmelidir.

 

Zemin

 

Zemine gelince fayansların açık renk seçilmesi ve doğal taşların kullanımı ışığın yansımasını sağlayacak ve doğal olarak daha aydınlık bir görüntüye kavuşması sağlanacaktır. Tıpkı duvarlar gibi yolluklarda da açık ve parlak renkler tercih edilmelidir. Sık desenlerden uzak durulmalıdır aksi takdirde daha karanlık bir hava oluşabilir.

 

Koridorun Sonu ve Orta Duvarlar

 

Çoğu evde koridor sonunda bir kapı vardır. Eğer kapı yok ise duvarın oluşturacağı karanlık tünel havasını engellemek için bir resim asılabilir. Aynı şekilde orta duvarlar içinde resimler asılabilir. Açık renk barındıran resimler tercih edilmelidir. Böylelikle koridor sıkıcı ve karanlık olmaktan kurtarılabilir. Aynalar da duvarlara asıldığı takdirde ışığı yansıtır ve daha geniş bir görünüm sağlar.

 

Aydınlatma Ürünleri

 

Koridor için aydınlatma ürünleri seçerken ilgi çekici ürünlerin ön planda tutulması da, dikkatleri üzerine çekecek, karanlık ve dar oluşu fark ettirmeyecektir. Özellikle kristalimsi yapıya sahip avizeler, ışığın yansımasında daha iyi bir rol üstlenecek ve aydınlık bir ortam sağlayacaktır. Birkaç avizenin kullanılmasıyla ritim oluşturulabilir ve hareketlilik sağlanabilir. Yalnızca tavanda değil yerde de aydınlatma ürünleri kullanılabilir. İkisinin beraber kullanılması karanlık ortamın oluşmasına engel olacaktır.

 

LED aydınlatmalar kullanılarak hem daha ilginç tasarımlar oluşturulabilir hem de tasarruf edilebilir. Dar bir koridor olmamak şartıyla yerden aydınlatma yerine duvarlarda aplikler kullanılabilir. Eğer koridorda kapı sayısı fazlayla mutlaka kapıların ve çerçevelerinin renklerine de dikkat edilmelidir.

 

1 Comment

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*