İç Cephe Boya İşlemleri Ve Özellikleri

Iç Mimari Kategorisi Yazar:

İç Cephe Boya İşlemleri ve Özellikleri

Yapılarda boya işlemleri, kullanım yeri özellikleri ve boyaların yapılarındaki çözücülerine göre sınıflandırılır. Kullanım alanlarına göre sınıflandırmalarda; metal yüzeyler, ahşap yüzeyler ve iç cephe-dış cephe olarak değerlendirilir. Tüm bu sınıflandırmalar ile farklı özellikler taşıyan boyalar, inşaat ve bazı sanayi kollarının üretimlerinde bir arada kullanılmaktadır.

İç Cephe Boya İşlemleri

İç cephe boya işlemleri kendini özellikle dış cephedeki doğa etkenleri gibi özel faktörler olmayan alanlarda gösterir. İnşaat ve çeşitli yapıların iç alanları daha az güneş görür, rüzgâr, yağmur ve sıcaklık değişimlerine daha az maruz kalır. Bu sebepten iç cephe boyaları daha az yalıtım özellikleri ile imal edilirler. İç cephe boya uygulanmaları daha uzun sürede kuru ve kendine has katmanlar oluşturarak, nem oluşumuna karşı nefes alan, temizlik ya da benzer biçimde maruz kalacağı etkenlerden etkilenmeyen, daha hissiyatlı doku ve renk çeşitliliği olan boyalardır. Dış cephe boyalarının hızlı kuruyan ve yalıtım özellikleri kazandırılması için çeşitli katkı maddeleri ile zenginleştirilmesi, koku ve benzer olumsuz etkileri barındırabilir.

İç Cephe Boya Özellikleri

İç cephe boya özelikleri olarak en çok bilinen konu, kolay temizlenebilir olmalarıdır. Her yapı ve inşaat sektöründe faaliyet gösteren firma, teknolojik olarak geliştirilmiş en kaliteli ve farklı iç cephe boyalarını tercih ederek, üretimlerinde fark yaratmak adına çaba göstermektedir. Kişisel olarak evlerinizde de benzer biçimde üretilmiş, doğa ve insan sağlığına etkileri en aza indirgenmiş iç cephe boyaları tercih ederek, daha özel renkler ve uzun ömürlü bir doku elde edebilme imkânına sahip olabilirsiniz. Temizliği ve uygulanması kolay, çabuk kuruyan, su ile çözünen ve de uzun ömürlü renkleri ile arzulanan dekorasyona uygun iç cephe boyaları, beklenen etkiyi yaratma adına önemlidir.

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*