iç mimar dekorasyonu neye göre yapar

İç Mimar Dekorasyonlarını Neye Göre Yapar?

Iç Mimari Kategorisi Yazar:

İç Mimar Nedir?

İç mimar, kapalı veya açık bir yaşam alanını kullanıcı profillerinin isteklerini ve görevlerini göz önünde bulundurarak, mekanı ergonomik ve estetik olarak düzenleyen meslek grubundaki kişidir. Çalışma alanları çok çeşitli olup konut, ofis, hastane, müze, okul, otel gibi yerlerin tasarımında rol oynar.

İç mimar dekorasyonlarını neye göre yapar?

İç mimarlar kendilerine bir dekorasyon işi geldiğinde öncelikle yaşam alanını algılamak için mekanı ziyaret ederler. Mekanı kullanacak kişilerle iletişime geçip onların kullanıcı profillerini çıkarırlar. Kullanıcı profili, bir kişinin ne iş yaptığı, tüm gününü nasıl geçirdiği, tasarlanacak mekanı ne amaçla ve istekle kullanmak istediğinden oluşur. Kullanıcıların mekanda görmek istediği tüm yenilikler iç mimar tarafından not edilir.

Kullanıcı profili çıkarıldıktan sonra araştırma aşamasına geçilir. İç mimar, istenilen yaşam alanının görevine göre araştırmalara girişir. Bu araştırmalar ergonomik ölçülerle bağıntılıdır. Örneğin; tasarlanacak bir ofis için araştırma aşamasında ofislerde kullanılan masa, sandalye, resepsiyon bankosu vb. pek çok elemanın ortalama ölçüleri çıkarılır.

Araştırma aşaması bitirildiğinde mekanın mimar tarafından verilen ölçüleri alınır. Ölçüler önceden alınmadıysa kendisi mekanın rölövesini alıp ölçüleriyle plan çizimine girişir. Plan çizimiyle beraber kullanıcı profilleri ve araştırmalar doğrultusunda eskiz çalışmalarına başlanılır. İç mimar bu noktada şu ana kadar elinde olan bütün bilgileri harmanlayarak mekanda aynı dili kullanan tasarımlar karalamaya başlar. Bu eskizler sadece estetik bakımından değil aynı zaman da tesisat, tadilat ve mekanın konumu bakımından da elden geçirilir. Örneğin; bir mutfak tasarımında eskiz aşamasında, mutfağın hangi açıdan ışık aldığı, ışık alan yere evyenin mi ocağın mı yoksa başka bir elemanın mı konulacağı, evye gideri ile bulaşık makinesi giderinin nerede birleşeceği, zeminde yerden ısıtma mı olacağı gibi pek çok soru ortaya çıkar. Bu sorular iç mimarın kendisi tarafından çözümlenmekle kalmayıp tasarım alternatifleriyle kullanıcıların beğenisine göre uygulamaya geçilir.

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*