Mimarlığın Dekorasyonla İlgisi Nedir?

Iç Mimari Kategorisi Yazar:

Dekorasyon kelime anlamı ile dekor yapmak eylemi ve ya her hangi bir yeri süsleme olarak bilinmesiyle birlikte halk arasında yeni tarz eşyalarla bir yeri süsleme olarak bilinir. Genellikle insanların aklında dekore edilen yerin sadece ev olduğu gelir fakat sadece ev değil bir otel odası, bir cafe ve bunun gibi birçok alan dekore edilebilir.

Mimarlık nedir?

Mimarlık mimarların dilinden belirli kurallar ve ölçülere göre yapı kurma sanatı olarak tarif edilebilir. Mimarlığın da diğer meslek grupları gibi birçok kolu olduğunu unutmamak gerekir fakat hangi kolda olunursa olunsun mimarların kalemlerinde dekor kelimesi gezer ve mimarlar genelde insanların yaşamlarını daha pozitif yönde etki etmek için belli bir yere sanatlarını sunarlar. Mimarlar İç mimarlığı, peyzaj mimarlığı ve dış mimarlığı olarak üçe ayrılmaktadır. İç mimarlar genelde okul, gökdelen, bina, AVM gibi yerlerin iç tasarımlarından sorumludurlar. Peyzaj mimarları her hangi bir yapının bahçe ve düzen tasarımından sorumlu olmakla birlikte sokaklarda ve belediyenin yaptırdıkları parklarda görev alırlar. Dış mimarlar ise bir yapının dıştan görünümü ve planlanması gibi sorumlulukları vardır. Unutulmamalıdır ki yukarıda belirttiğimiz gibi iç mimarlık, peyzaj mimarlığı ve dış mimarlık birbiriyle bağlantılı meslek gruplarıdır.

Ayrılmaz İkili

Yukarıda belirttiğimiz gibi mimarlar birer dekor sanatçısıdır. Toplum için hizmet eden sanatçılar kalemleri ile defter sayfalarına çizim yaparken kalemlerinden dekor kelimesi eksik olamaz ve tasarladıkları her şeyde bir dekor kokusu vardır. İçinde yaşadığımız binalar ve her gün gördüğümüz parklar, bahçeler birer dekor sanatçılarının elinden çıkmıştır. Mimarlık demek dekor ve dekor demek mimarlık demektir. Bu iki sözcük birbirinden ayrılamayacak kadar bütündür. Dekorsuz bir ev düşünülemeyeceği gibi kaleminde dekor kelimesi eksik bir mimar düşünülemez. Kaleminde dekor kelimesi eksik olan bir dekor tasarımcısı mimar sayılmaz.

 

Merhaba ben Ufuk Maltepe Üniversitesi iç mimarlık bölümü öğrencisiyim Erasmus öğrenimi'mi İtalya Genova şehrinde Endüstriyel Tasarım üzerine yaptım. 2016 yılından çıktığım blog serüvenime devam ediyorum sizde katılmak için mail atabilirsiniz. ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*