Vitrin Tasarımında Cansız Manken Kullanımı

Iç Mimari Kategorisi Yazar:

Çoğu kadın evde sıkıldığı zaman ‘ Vitrin bakmaya çıkacağım’ diyerek evden çıkarlar. İşte burada bahsedilen vitrin bakma sevdası, vitrinlerdeki cansız mankenler ve üzerine kombin edilmiş yeni moda kıyafetlerdir. Vitrin bakan bir müşterinin içeri girmesindeki en büyük etken yine cansız mankenlerin kombinleridir. Bu sebeple de cansız mankenlerin üzerindekiler uzun süreli, kalmamalı haftada en az bir kez yenilenmelidir.

Cansız Manken Kullanımının Bile Bir Adabı Var

Belki ilk söylendiğinde veya bakıldığında sıradan gelse de mağazanın albenisi vitrindeki cansız mankenlerden oluşur. Vitrin Tasarımında Cansız Manken Kullanımı konusu tüm mağazaların en dikkat ettiği konulardan biridir. Hatta sırf bu yüzden mağaza çalışanlara eğitim verilmektedir ve yeni eleman alınmaktadır.

Cansız mankenler sadece giyim mağazalarında değil, spor mağazalarında, bujiteri mağazalarında da kullanılmaktadır. Modayı yansıtmak adına yapıla kombinlerle, insanlar içeri girmeseler bile sadece vitrin bakarak modanın ne olduğunu anlayabilirler.

Bir abiye mağazasının önünden geçildiğinde vitrindeki cansız mankenlerin hepsinde aynı renk tonu ve farklı modeller giydirildiği görünür. Buradan anlaşılır ki, moda olan rengin ve o renk tonu ile tasarlanmış elbiselerin modelleri.

Aksesuarlar Unutulmamalı

Kullanılan cansız mankenlerde mutlaka kombine uygun olarak saat, ayakkabı ve çanta ilave edilmelidir. Hatta mevsimine göre olacak şekilde şapka / bere veya güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Ancak yine de çok fazla kalabalık yapılmadan şıklık yaratılmalıdır.

Mankenler vitrin büyüklüğüne göre yerleştirilmeli, çok fazla cansız manken kullanılmamalıdır. Her cansız manken için farklı kombin yapılmalıdır ve sadece bay / bayan için olmadığı sürece her iki cinsiyet için cansız manken kullanılmalıdır.

Cansız mankenlerin arkasındaki duvarlar, göz yoran ve cansız mankenleri geride bırakacak şekilde desen ve resimlerle kaplanmamalı, sade ve merak ettiren bir renkte olmalıdır. İnsanlar önce vitrine bakıp daha sonra içeriye girerler. Bu sebeple cansız manken kombinlerinden en en bir parçası indirimde olan ürünler ile yapılmalıdır.

 

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*