İnşaat Kredisi Veren Bankalar

İnşaat Kategorisi Yazar:

İnşaat Kredisi Veren Bankalar

Bankalar kendi bünyesinde bulunan müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için düşük faiz oranlarını uygun ödeme seçenekleri olarak, türlü kredi ürünleri sunmaktadır. Banka kredileri arasında en çok rağbet gören ihtiyaç kredileri baş gösterir. Bankaların kullandığı ihtiyaç kredileri; eğitim, otomotiv, sağlık, evlilik, borç yapılandırma ve inşaat tamamlama gibi isteklere göre verilmektedir.

Bu belirtilen krediler içinde müşterilere ve müteahhitlere yeni sunulan kredi inşaat tamamlama kredisidir. Son dönemlerde en çok bahsedilen ve kullanılan kredidir. Türkiye’de dört banka aracılığıyla bu hizmete sahip olabilirsiniz.

Bu bankalar; Ziraat bankası, Vakıf bank, İş Bankası, Halk bank ve Şeker bank olarak belirlenmiştir. İnşaat tamamlama kredilerinin şartları ise şöyledir; müşterilerinin yapmış olduğu inşaatın, yüzde 70’inin tamamlanması gerekir yoksa belirlenen banka kredi vermez.

Bankalar Ve Kredi

Bankaların kredi alacaklarını ayrıntılı olarak incelersek, Ziraat bankasının bazı inşaat tamamlama kredisi özellikleri şunlardır; 120 aya kadar vade imkanı bulunur. Krediye konu olan yapı, gayrimenkul üzerine ipotek konulmakta ve ayrıca şahsi veya maddi teminat alınmaktadır. Başvuru yerleri Ziraat Bankası şubeleridir.

İş Bankasında Bulunan Kredi Özellikleri

Yapılacak olan harcamalara ilişkin proforma faturanın veya ilgili olan makamlardan alınan konutun yapımıyla alakalı belgelerin ibrazı karşılığında ev inşa edilir. 1- 120 ay arasında istenilen vadede tamamlama kredisi almak istenirse şubelerine başvurulabilir.

Vakıf Bank Kredisinin Özellikleri

-Kooperatifler ortalama olarak inşaat seviyesi en az yüzde 40 olmalıdır.

-Gayrimenkul yapısı belediye sınırları içerisinde olması gerekmektedir.

-Gayrimenkul için inşaat ruhsatı alınmış olması gerekir. Gayrimenkul üzerinde başka rehin, haciz olmaması gerekir.

Halk Bank Kredisi Özellikleri

Krediyi kullanacak müşterinin asli iş konusunun gayrimenkul inşaatı ve ticareti harici yani dışında olması zorunludur. Satın alınması gereken konutun üzerine birinci dereceden ipotek alınır. Kullanılan tutarı en az 10000 TL olmak üzere belli bir üst limit yoktur.

 

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*