İnşaat Mühendisliği İş İlanları 2018

İnşaat Kategorisi Yazar:

İnsanın yerleşik hayata adım atmasından itibaren her yüzyılda kademe kademe gelişme göstererek kendisine barınacak, çalışacak, enerji sağlayacak, ulaşımı kolaylaştıracak çok sayıda yapı inşa ettiğini görmekteyiz. Yapılar hayatımızı devam ettirmemiz için olmazsa olmazlardan biridir. Hal böyle iken insanoğlunun nesli tükenmediği müddetçe yapılara ihtiyaç duyacağını ve dolayısıyla inşaatların her dönemde var olacağı çıkarımını yapabiliriz. Belki malzeme değişecek ama biz her daim inşaatlarımızı yapmaya devam edeceğiz. İnşaatları yaparken de doğal olarak bazı meslek gruplarına ihtiyaç duyarız. İnşaatların olmazsa olmazlarından inşaat mühendisleri işin daha çok kontrol kısmındadırlar. Genel olarak inşaatın güvenliğinden, yapılan işin kalitesinden ve uygulama projesine uygun olarak yapılmasından sorumludurlar.

İnşaat Mühendisleri Hangi İşleri Yapar?

 İnşaat mühendisleri yapıların imal edildiği her kademede görev alırlar. Sadece konut inşaatlarında değil köprü, baraj, iş merkezi hatta tarihi yapıların restorasyon ayağında dahi görevlendirilirler. Ayrıca günümüzde inşaat mühendislerinin inşaat malzemesi üreten ve gayrimenkul değerleme yapan firmalarda da görev aldıklarını görmekteyiz.

İnşaat Mühendisi Nasıl İş Bulur?

İnşaat mühendislerinin bu kadar geniş bir yelpazede çalışma olanağı var olmasına rağmen çoğu zaman iş bulmakta zorlandıklarını görmekteyiz. Bunun en önemli nedeni ise firmaların öncelikli olarak tecrübe istemeleridir. Tecrübe sahibi olamamış ve sektöre yeni adım atan mühendisler ise mağdur olmaktadırlar. Mühendislerin bu aşamada düşük ücret karşılığı çalışmaları sıklıkla karşılaşılan bir durumdur.

İş İlanları İnşaat Mühendislerinin İş Bulmasını Sağlar Mı?

İş ilanları inşaat mühendislerinin iş bulabilmelerinin yollarından bir tanesidir. Fakat bunun yanında bağlı bulundukları meslek odaları ya da mezun oldukları üniversite yoluyla da iş bulmaları muhtemeldir. İş ilanları ise daha geniş bir kitleye hitap ettiği ve inşaat mühendislerinin iş kollarından hemen hemen hepsi ile ilgili ilana rastlanabileceği için daha çok tercih edilmektedir. Bu nedenle inşaat mühendisinin kendisine uygun işi bulabilmesi için ilanları iyi taraması ve aranılan özellikleri taşıyıp taşımadığının bilincine varması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*