• inşinş.jpg
    Şantiye
  • shutterstock_150120215-1.jpg
  • denden.jpg

İnşaat Sahasında Hangi Kıyafetler Giyilmeli?

İnşaat Kategorisi Yazar:

SEKTÖRÜNDE KORUYUCU EKİPMANLAR 

1​​​​​​. Şantiye iş güvenliği kıyafetleri

1.1 El Koruyucuları
1.2 Baş Koruyucuları
1.3 Göz Koruyucuları
1.4 Ayak Koruyucuları
1.5 Solunum Koruyucuları
1.6 Vücut Koruyucuları

Bilindiği üzere inşaat sektörü günümüzde gelişmekte olan bir alandır. Güvenlik unsuru göz ardı edildiğinde feci sonuçlar görülebilmektedir.

Peki, inşaat sahasında hangi kıyafetler giyilmeli?

1. 1 El Koruyucuları

Ellerde kesik, parçalanma, zedelenme, tahriş, parmak ya da el kopması, elektrikle çalışma esnasında elektrik çarpması gibi durumlar olmaması için kullanılması gerekmektedir.

1. 2 Baş Koruyucuları

Çalışma sırasında başa darbe alındığında baret kullananların alınan darbenin en aza indirilmesine ve çoğu zaman hayat kurtardığı bilgisine varılmaktadır.

1. 3 Göz Koruyucuları 

Toz bulunan veya mekanik işlem yapılacak ortamda gözü ortamdaki zararlı olabilecek maddelerden koruma amaçlı gözlük kullanılması gerekmektedir. 

1. 4 Ayak Koruyucuları 

Ağır parça kaldırılan yerde çelik burunlu ayakkabı kullanılması gerekmektedir. 

1. 5 Solunum Koruyucuları 

Toz ve dumana karşı özellikle inşaat sektöründe maske kullanılması gerekir.

1. 6 Vücut Koruyucuları 

Yüksekliği tabandan itibaren 3 metreyi geçen düşme kayma riski taşıyan çalışanlara (Dış boyayıcılara, kiremit döşeyicilere…) emniyet kemeri kullanma zorunluluğu getirilmiştir.

2. Bunların yanı sıra kişisel dikkat edilmesi gereken unsurlarda vardır.

2. 1 Mevsime ve iş zorluğu göz önünde bulundurularak giysi seçimi yapılmalıdır. Rahatsız edebilecek kıyafet seçimi yapılmamalıdır. Örneğin hareketlerinizi kısıtlayacak kadar dar veya rahat hareket etmenizi sağlamayacak bir yerlere takılma ihtimali olan fazla bol kıyafetler gidilmemesi gerekmektedir.

2. 2 Gerekli düşünülüyorsa yüzük, kolye, saat, bileklik ve benzeri aksesuarlar çalışma esnasında üzerinizde bulundurulmaması gerekmektedir. 

2. 3 Saç kesimi çalışırken gözü rahatsız edebilecek uzunlukta olmaması gerekir. 

2. 4 Çalışma esnasında telefon ve benzeri cihaz bulundurulmaması gerekir. Titreşim ses gibi dikkat kaybı sonucunda ciddi kazalar olabilmektedir.

Merhaba ben Ufuk Maltepe Üniversitesi iç mimarlık bölümü öğrencisiyim Erasmus öğrenimi'mi İtalya Genova şehrinde Endüstriyel Tasarım üzerine yaptım. 2016 yılından çıktığım blog serüvenime devam ediyorum sizde katılmak için mail atabilirsiniz. ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*