İnşaat Sektörünün Ekonomiye Katkısı

İnşaat Kategorisi Yazar:

Ülkemiz ekonomik anlamda son yıllarda ciddi bir ilerleme göstermiştir. Ekonominin iyileşmesinde bazı sektörlerin çok özel payları olduğu yadsınamayacak bir durumdur. Bunda aslan payını da inşaat sektörüne vermek pek de yanlış olmayacaktır.

İnşaat Sektörü Ekonomi İçin Neden Çok Önemlidir?

Her sektör belli ölçülerde ekonomiye önemli girdiler sağlamaktadır. Ancak, inşaat sektörünün ekonomiye katkıları yanında, diğer birçok sektör ile olan ilişkileri de göz önüne alındığında, inşaat sektörüne neden bu denli önem atfedildiği de anlaşılacaktır.

İnşaat sektörünün binden fazla sektör ile direkt ya da dolaylı ilişkisi olduğu ekonomistler tarafından sıklıkla dile getirilmektedir. Bunu anlamak için çok az ilgi sahibi olmak da yeterli olacaktır. Örneğin, inşaat sektöründe kullanılan malzemeleri şöyle bir zihnimizden geçirirsek, ne denmek istendiği anlaşılacaktır. Çimento, kum, demir, kereste, mobilya, ıslak zemin malzemeleri, dış cephe malzemeleri, elektrik, asansör ve daha birçok malzeme, inşaat sektörünün direkt etkilediği sektörler arasında rahatlıkla sayılabilecektir. Bu nedenle de inşaat sektörünün bir ekonomi için ne denli önemli olduğu ve neden ekonominin lokomotifi olarak tanımlandığı ortaya çıkmaktadır.

İnşaat İşçileri Açısından Sektörün Ekonomiye Olumlu Katkıları

İnşaat sadece hammadde ve malzemeleri sarf ettiği sektörlere değil, sağladığı istihdam sayesinde ekonomiye ve toplum refahına da çok olumlu katkılar sunmaktadır. Zira işsizlik oranı fazla olan ülkeler, mutsuz bireylerin fazlalığına ve istikrarsız yönetimlere mahkûm olmaktadır. Bu nedenle de inşaat sektörünün fazla sayıda insanı, sürekli bir gelire sahip kılması sayesinde, daha mutlu insanlar ve müreffeh bir ülke imkânı fazlalaşmaktadır.

Ekonomik iyileşme sayesinde insanların daha mutlu olacağı ve de daha müreffeh bir ülke olunması, bunun kesin bir sonucu olmalıdır. İnşaat sektörü hem diğer birçok sektörle olan direkt alım satım ilişkisi ile hem de istihdama olan olumlu etkileri ile ekonomide önemli rol oynamaktadır.

 

Merhaba ben Ufuk Maltepe Üniversitesi iç mimarlık bölümü öğrencisiyim Erasmus öğrenimi'mi İtalya Genova şehrinde Endüstriyel Tasarım üzerine yaptım. 2016 yılından çıktığım blog serüvenime devam ediyorum sizde katılmak için mail atabilirsiniz. ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*