Taksitle İnşaattan Ev Alınır Mı?

İnşaat Kategorisi Yazar:

Konut Gereksinimi Ve Sebepleri

 

Ülkemizde konut ihtiyacı bulunmakta ve bu oran her geçen gün artmaktadır. Bunun temel sebebi nüfus artışı olmakla beraber yatırım yapmak isteyen sermaye sahipleri de bu ihtiyacın artmasında önemli rol oynamaktadırlar.

 

Diğer taraftan çeşitli projelerde yapımı devam eden, tamamlanan konutlar alıcılarını beklemektedir. Ülkemizin cazibe merkezleri olan büyük şehirlerinde yapılan konutlara yerli ve yabancı çok sayıda alıcı ilgi göstermekte, yatırım amacı ile bu konutları satın alan yatırımcılar kiraya vererek değerlendirmektedirler.

 

Konut Alımında Taksit Uygulaması Ve Sebepleri

 

Diğer yandan yatırım yapmaktan ziyade kirada oturan, kendi evine sahip olmak isteyen fakat daire almaya yetecek birikimi bulunmayan alıcılarda ülkemizde bol miktarda bulunmaktadır. Bu aşamada inşaat şirketlerinin kapıları çalınmakta, uygun fiyatlı bir konut arayışına girilmektedir. Yaygın uygulama alıcının daire sahibine ödemeyi peşin yapmasıdır. Ödeme yapılarak aynı gün veya bir sonraki gün tapu işlemleri halledilmektedir. İşte bu aşamada taksit uygulaması devreye girmektedir.

 

Alıcı herhangi bir bankadan gelir durumuna göre kredi çekmekte, ödemeyi bankaya yapmakta ve kira öder gibi kendi evinin sahibi olmaktadır. Çoğu alıcı krediyi çekmekte, taksit ödemekte fakat kredi faizi ile karşılaşmaktadır. Bu durumda da uzun vadede daire değer artışının kredi faiz maliyetinden daha yüksek bir meblağa ulaşması ile bu sorunda bertaraf edilmektedir.

 

Diğer yandan belli bir miktar birikim sahibi olup yatırım yapmak isteyen fakat dairenin fiyatınıntamamı elinde bulunmayan yatırımcılarda bankalardan eksik miktarları kadar kredi çekmekte, aldıkları daireyi kiraya vererek kira gelirini, gerekirse bir miktar takviye ile kredi ödemesinde kullanmaktadırlar.

 

İmkanı olup uygun koşullarla kredi çekerek daire sahibi olmak uzun vadede kira ödemekten daha avantajlı olduğundan daire sahipleri içinde uygun bir yatırım olmaktadır. Özetleyecek olur isek uygun ödeme koşulları ile kredi çekme imkanı varsa kredi ile inşaattan daire alınabilmektedir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*