Çelik Kapı Tercihinde Yapılan Yanlışlar

Mimari Kategorisi Yazar:

Doğru Çelik Kapı Tercihi

 

Çelik kapılar, sac ve lamalar kullanılarak sağlam bir hal alan ve dışardan açılması neredeyse mümkün olmayan kapı türüdür. Çelik kapıların kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Ancak evlerine çelik kapı taktırmak isteyenler ucuza kaçmak için, merdiven altı yerlerde imal edilmiş kapıları satın alarak yada hiç araştırma yapmadan, acele karar vererek yanlış kapı tercihi yaparak güvenlik durumunu tehlikeye atabilmektedirler. Alınacak kapının, sadece adının çelik olması yeterli değildir. Bir kere aldıktan sonra, kolay kolay değişimi yapılmayacağı için, satın alırken dikkat edilmesi gereken birçok unsur bulunur.

 

Nelere Dikkat Edilmeli?

 

  •             Çelik kapı almaya karar verildiği zaman, bu iş alanında uzmanlaşmış kişiler olan, çilingirlere danışıp, bilgi almak çok faydalı olacaktır.
  •             Alacağınız kapının gerçek çelik kapı olup olmadığını anlamak için, mutlaka AB sertifikasına yada bu sertifikaya sahip değilse, en azından, TSE belgesine sahip olmasına dikkat etmek gerekir.
  •             Kapının dışardan manivela ile açılma ihtimalinin olmaması için, kasa ile boşluk arasında 4-5 mm den fazla boşluk olmamasına dikkat etmek gerekir.
  •             Alınacak kapının kilidinin sağlam olması kadar, kilidin konulacağı bölgenin oldukça sağlam olması gerekir.
  •             Kapının menteşesi sabit değil, ayarlanabilir menteşe olmalıdır. Çünkü ayarlanabilir menteşeler, binadaki her türlü inşaat işlerine uyum gösterebilir.
  •             Alınacak çelik kapının, en ufak bir itiş gücüyle bile kapanabilmesi gerekir. Kaliteli çelik kapılar sessiz ve kolay bir şekilde kapanabilir.
  •             Çelik kapının sesi, sıcağı, soğuğu ve kiri içeriye sokmayan bir özelliğe sahip olması gerekir. Çift contalama sistemi olan kapılar bu özellikleri sağlayan muhteşem bir yalıtıma sahiptir. Kapının kasasında herhangi bir esneme durumunun olmaması gerekir.
  •             Alınacak çelik kapı binanın dış tarafında kullanılacaksa, güneş ışını ve yağmur gibi dış etkenlere karşı dayanıklı olan, cam veya alüminyum kaplı kapılar tercih edilmelidir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*