mimar ve iç mimar

İç Mimar ve Mimar arasındaki farklar

Iç Mimari/Mimari Kategorisi Yazar:

Mimar ve İç Mimarın ne icra ettiğine ve bu iki meslek kolunu birbirinden ayıran farklılıklara gelecek olursak,

Mimar;aslında şehir plancısı(Yollar yerleşim bölgeleri,kamu alanları,yeşil alanlar ve bunlar haricinde şehrin tümünü tasarlayan birey) tarafınca tanımlanmış alana kullanıcını kendi fonksiyonlara sahip ihtiyaclarına yanıt verebilceği bir yapı(Konut,İşyeri,endüstri Yapısı vs.) tasarlar. Bina yapılması uygun görülmüş alan içinde, en uygun yeri tespit ederek bir iskelet oluşturur. Bu iskeleti çevresi ile uyumlu hale getirerek, Şehrin dokusuna uygun gerekli teknik detaylara ve parametrelere (yükseklik, cephe,inşaat alanı,lüzumlu yol ve sokaktan yapının çekme mesafeleri, araç-gereç vs. Uyumlu) göre yapıyı tasarlar.

İç Mimar;Mimarlar tarafından hazırlanmış ve mühendisler tarafınca sağlam bir şekilde ayağa dikilmiş bir yapı içindeki bölünmüş yada bölünmemiş mekanların iç kısımlarını kullananların isteği ve ihtiyacı doğrultusunda iç mimari kurallara gore (salon ile Mutfağı birbirine yakın olacak şekilde planlamak vs)tasarlayıp,kullanıcının tarzını yansıtacak ve içerisinde yaşarken onu rahatsız etmeyecek şekilde tasarlayıp uygulamasından görevli olan kişidir.

Bu iki meslek branşının yapmış oldukları işlere örnek vermek açısından aşağıdaki fotoğrafta hem mimar hemde iç mimarın çalışma mekan ve şekilleri hakkında kısmen fikir sahibi olabilirsiniz.

Mimar Ne yapar ?

Mimar daha çok yapının dış kabuğunu tasarlayarak yapının uygulanacağı yerde çevresi ile kısmen uyumlu yada sıradışı farklı dış tasarımı ve yapının genel konseptini belirleyen kişidir.
İç Mimar Ne Yapar?
İç Mimarlar ise;Yapının Mimar tarafından bölünmüş yada hiç bölünmemiş kısımlarını kullanıcının isteği ve gereksinimları doğrultusunda iç mekanı komple tasarlayan ve tüm dekorasyon işleri uygulayan kişidir.
İç Mimarlar İç mimarisini yapmış oldukları mekanların,mobilyalarını,aydınlatma elemanlarını,perde ve diğer tekstil elemanlarını,duvar kağıdını,kullanılacak her türlü dekoratif objeleri tasarlayabilen ve bunun uygulamasından sorumlu olan kişidir.
İç Mimarlık mesleğinde ayrıntılar o kadar fazladır ki,bazen sadece bir perde tasarımı yapmanız günlerinizi alabilir.

Mimar ve İç Mimarın ne yaptığına ve bu iki meslek kolunu birbirinden ayıran farklılıklara gelecek olursak,

Mimar;Aslında şehir plancısı(Yollar yerleşim yerleri,kamu alanları,yeşil alanlar ve bunlar dışında şehrin bütününü tasarlayan kişi) tarafından tanımlanmış alana kullanıcını kendi fonksiyonlara sahip ihtiyaclarına cevap verebilceği bir yapı(Konut,İşyeri,Sanayi Yapısı vs.) tasarlar. Bina yapılması uygun görülmüş alan içinde, en uygun yeri tespit ederek bir iskelet oluşturur. Bu iskeleti çevresi ile uyumlu hale getirerek, Şehrin dokusuna uygun gerekli teknik detaylara ve parametrelere (yükseklik, cephe,inşaat alanı,gerekli yol ve sokaktan yapının çekme mesafeleri, malzeme vs. uyumlu) göre yapıyı tasarlar.

İç Mimar;Mimarlar tarafından hazırlanmış ve mühendisler tarafından sağlam bir şekilde ayağa dikilmiş bir yapı içerisindeki bölünmüş yada bölünmemiş mekanların iç kısımlarını kullanıcıların isteği ve ihtiyacı doğrultusunda iç mimari kurallara göre (salon ile Mutfağı birbirine yakın olacak şekilde planlamak vs)tasarlayıp,kullanıcının tarzını yansıtacak ve içerisinde yaşarken onu rahatsız etmeyecek şekilde tasarlayıp uygulamasından sorumlu olan kişidir.

Bu iki meslek dalının yaptıkları işlere örnek vermek açısından aşağıdaki fotoğrafta hem mimar hemde iç mimarın çalışma mekan ve şekilleri hakkında kısmen fikir sahibi olabilirsiniz.

Merhaba ben Ufuk Maltepe Üniversitesi iç mimarlık bölümü öğrencisiyim Erasmus öğrenimi'mi İtalya Genova şehrinde Endüstriyel Tasarım üzerine yaptım. 2016 yılından çıktığım blog serüvenime devam ediyorum sizde katılmak için mail atabilirsiniz. ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*