Tüm dünyadan mimarlık-inşaat ve tasarım haberleri

İç mimarlık okumak

İç Mimarlık bölümü nasıl bölümdür zor mu ? çizim yeteneği şart mıdır ? Yaratıcılığın Bölüme etkileri ?

Iç Mimari/Mimari Kategorisi Yazar:

İç Mimarlık bölümü nasıl okunur çizim yeteneği şart mıdır ? Yaratıcılığın Bölüme etkileri ?

 

4 Sene Maltepe Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım fakültesi İç Mimarlık bölümünü okuduktan sonra sizlere verebileceğim bir kaç tavsiye bulunmakta arkadaşlar değerli okuyucular, girdiğim sene zarfında yetenek sınavı ile alım yapan iç mimarlık bölümü her ne kadar da olsa bir çizim yeteneği istemektedir. Çizim yeteneğinin insana sadece doğuştan vverilen bir şey değil göz vev el ile pratik yaparak çokca geliştirebilineceğine şahit oldum.

İç mimarlık nedir diyecek olursanız İç mimarlar Alanında yetkin Mobilya tasarımı ve mekanların en ergonomik kullanımını göze hitap şeklini  düzenleyen mimar ve sanatçıya denir. Bu benim için iç mimarlığın kişisel tanımı 4 sene içerisinde teknik resim, Matematik,  Mobilya, röleve restorasyon ve çokca alan dersi alıyorsunuz iç mimarlıkta toplam 8 tane proje dersi almak zorunlu ve proje dersleri sıralı mesela diyelim ilk sene proje 1 ve 2 2.sene proje 3 ve 4 8. Proje ise bitirme projesi ile alakalı eğer 3 den kalırsanız 4 ü alamazsınız aynı dönem içerisinde 2 adet proje dersi almak yasak ve toplamda t-dönemlik üniversite genelde 18 kredi açıyorsa bu proje dersi genelde 6 kredi olmakta bu da demek oluyorki dönem içerisinde mimarlık ve tasarım fakültesinde dönem ortalamanızın 3 te 1 i proje dersine ait yani mimarlık fakültesinde proje dersinden yüksek almanız ortalamanızı kesinlikle etkileyecektir. (genel olarak çoğu üniversitede proje dersine ait bütünleme bulunmamaktadır mimarlık bölümlerinde.)

Yetenek çizimi sorusu olupta iç mimarlık veya mimarlık bölümünü isteyen tüm arkadaşlarıma kişisel fikrim olabildiğince pratik yaparak kendilerini kendi çabalarıyla geliştirmeleri inanın çok fazla insanın çok güzel çizimler yaptığına kendini 0 dan yetiştirebildiğine şahitlik ettim.

Yorgunluğu Çok olan bir bölümdür bu bölüm yeri gelir jüri gelmeden günlerce uykusuz kalınır sırf yetiştirmek için her zaman tatlı bir noktası vardır.

 

Yaratıcılığın bölüme etkisi kesinlikle vardır sabit fikirlerle yola çıkılacak bir bölüm olmadığını renk uyumu, mekan yerleşimi hatta mekanlardaki kokulara kada hassas bir hale geleceksiniz beli eğer proje jüri öncesinde bir noktada takıldıysanız kesinlikle ara verip yaratıcılık fikirleriniz geri gelene kadar bakmanızı tavsiye etmiyorum.

40 Comments

  1. Günümüzde inşaat ve dekorasyonun bu kadar yaygın olmasından dolayı iç mimarlar çok büyük değer kazanmıştır. Güzel bir yazı olmuş.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*

Iç Mimari Son gönderiler

antre

Antreler Nasıl Aydınlanır ?

Evlerin çoğunda koridorlar yeterince aydınlanamayan yerlerden biridir. Koridorları aydınlatmada dekorasyon önemli rol
YUKARI Gıt