İç Tesisat Kim Tarafından ve Nasıl Yapılır?

Mimari Kategorisi Yazar:

Tesisat Kim Tarafından Yapılır?

           İnşaat iç tesisat işlerini tesisat ustaları yapar. Tesisat ustalarına banyonun, tuvaletin, mutfağın yerini gösteren, kalorifer peteği, kombi ve doğal gaz tesisat projelerini vermek gereklidir. Bu projeler mimar veya mühendisler tarafından çizilmiş, belediye tarafından onaylanmış olmalıdır.

Tesisat İşleri Nerede Başlar?            ​​

Bir tesisat ustası projeyi eline aldığında ilk önce banyo, WC ve mutfaktaki musluklarını yerlerini projeden tespit etmelidir. Ardından inşaatı binaya temiz su girişi ve pis su çıkışını yapının temel demirlerini bağlandığı zaman yapıya aplike etmelidir.

Bu sırada boruların uçlarının kapatılması, pis su giderine akıntı verilmesi, kanalizasyondan oluşan gazların yapıya girmemesi için s takılması, böcek ve fare gibi haşere ve fare girmemesi için kapaklı boru veya cekvalf konulması gereklidir. Temiz su borularında ise bina girişinde çekvalf konulması daha uygundur. Böylece su kesintilerinde yapı içindeki boruların içindeki su geri basmaz.

           İnşaat katları ilerledikçe her katın demirleri bağlanıp, kalıpları yapıldığında, tesisat ustası her katın pis su borularının bağlantılarını imal edip, akının verildiğini kontrol eder ve boru uçlarını kapatarak kalıpçı ustasına işi teslim eder.

Temiz su katların duvarları örüldükten sonra projesine göre döşenir. Taban şapı atılmadan önce kalorifer tesisatı, varsa yerden ısıtma sistemi döşenir ve test edilir. Sorun yoksa şap atılır. Ayrıca günümüzde evlerde merkezi süpürge sistemi de yapılmakta bu tesisatta şap atılmadan önce duvarlara ve zemine uygulanmalıdır. Tesisat teslim alınırken dikkat edilecek hususlar nelerdir.

           İnşaat iç tesisatının temelde ve her katta teslim alınması işin kontrolünü kolaylaştırır. Ayrıca projeye uygunluk çok önemli bir konudur. Yine mutlaka her sisteme basınçlı su verilerek test yapılması, sızıntı olup olmadığına bakılması gereklidir. Tesisat işlerinin sonradan tamiratı daima ilk yapılışındaki maliyetinden daha fazladır.

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*