mimar maaşo

Mimar Maaşları 2018

Iç Mimari/Mimari Kategorisi Yazar:

Mimar,İç Mimar Maaşları

Mimarlık veya iç mimarlık bölümünü tercih edecek birçok öğrenci “mimar veya iç mimar ne kadar para kazanıyor” sorusunu sıkça sorduğu için mimar maaşları konusunu sizin için ele almayı uygun gördük.
Türkiye’de meslek grupları içinde büyük bir prestije haiz olan Mimarlık mesleği, iyi bir aylık gelire sahip olan bir meslek dalıdır. Ancak söz konusu olan Mimarlar çalıştıkları firmalara gore aldıkları maaşlarda değişiklik görülebilmektedir. Mimarlık mesleğinde, kamuda görev alıyorsanız kıdem dereceniz yükseldikçe maaşınız da önemli oranda yükselmektedir.
SGK ve TMMOB içinde imzalanan fakat özel sektör de pek de uygulanmayan protokole bakılırsa yeni mezun da olsa mimarlar ve iç mimarlar için asgari maaş 3.500 TL olarak belirlenmiştir. Her ne kadar açıklamalar bu şekilde olsa da piyasada bu kaide pek geçerli değildir. Harcamalar, rekabet ortamı, çevrede oldukca mimar bulunması gibi kriterler göz önüne alındığında piyasada yeni mezun bir mimar veya iç mimar için maaşlar 2.000 TL – 2.500 TL’den başlıyor.

Avrupa‘da ise mimar ve iç mimarların ücretleri genel olarak 2.500 €‘dan başlıyor.

öteki taraftan piyasada çok fazla tecrübeli mimar ve iç mimar arandığından genelde herkes bu maaşları sırf tecrübe kazanmak uğruna kabul ediyor. Piyasada minimum 2 yıl tecrübeye haiz olmanız gerektiği düşünülürse maaşınız bu süre zarfı içerisinde 2.000 TL – 2.500 TL arasında bir yere konumlanacaktır. Bu elbet göstermiş olduğunuz performans ile de alakalı olduğunu dipnot olarak düşelim.

Peki mimarlıkta ekstra para kazanmak mümkün mü ?
Evet, bu doğal ki mümkün. Yani bunları şöyle maddeleyebilir ve ek gelir elde edebilirsiniz.

İşte mimarlar için ek iş fırsatları:

Çevrenizden çeşitli projeleri uygun fiyatlara yapabilir, hem de kendinizi geliştirebilirsiniz. Bunu aynı zamanda firmalara danışmanlık ücreti adı altında da ücretlendirebilirsiniz.
Freelance olarak mimarlık firmalarına hizmet verebilirsiniz. Yoğun projelere haiz mimarlık firmaları maaş vermeden alacağı destek için freelancerlara ödeme yapmayı severler. Eğer ihtiyaçları varsa sizinle neler yapabilecekleri konusunda fikir alışverişinde bulunmaktan mutluluk duyacaklardır.
Gene freelance olarak eğer rendering ve üç boyutlu Modelleme bilgileriniz iyiyse mimari animasyon hazırlama ve render işi yapabilirsiniz. Sizin için en karlısı bu olacaktır.
Mimarlık fakültelerinden kazanılan tasarım kabiliyeti ve düzenleme disiplininiz ile grafik tasarımlar yaparak bir derginin poster çalışmaları, editörlüğü vs. Yaparak para kazanabilirsiniz.
Bununla beraber çeşitli mimari yarışmalara girebilir ve hazırlanabilirsiniz. Bu size hem içsel hemde maddi anlamda katkı sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*