amerikada avrupadan mimarlık nasıl

Mimarlar En Çok Hangi Programları Kullanıyor? | Yurt Dışında Mimarlık

Iç Mimari/Mimari Kategorisi Yazar:

Yurt haricinde Mimarlar En Çok Hangi Programları Kullanıyor?
Yurt haricinde mimarlık yapmayı mı düşünüyorsunuz? Peki gideceğiniz bölgede en çok hangi mimari programlar kullanılıyor biliyor musunuz? İşte bölge bölge mimarlık ve iç mimarlık iş ilanlarında en çok aranan kriterler.
Türk Lirasının son dönemde dövize karşı ciddi anlamda değer kaybetmesi esasen asgari maaş düzeyinde olan mimarlık ve mühendislik maaşlarını daha da değersizleştirdi. İş bu şekilde olunca beyin göçü yeniden gündeme geldi. İnsanlar emeğinin karşılığını dövizle kazanmıştırran ülkelerde aramaya başladı.

Sizler için yurt dışında özellikle ABD, İngiltere ve Avrupa çemberinde mimar ve iç mimarlar için en çok aranan özellikleri araştırdık.

 

İngiltere’de mimarlık:
İngiltere’deki mimarlık sistemi de Türkiye’den epey farklı. Bir mimarlık ofisi açabilmeniz için bir mimarlık ofisinde minimum 4 yıl çalışmış olmanız ve bunu ispatlayan belge almanız gerekiyor. Özellikle İngiltere’de Avrupa’nın genelinde olduğu benzer biçimde son aşama disipline bir çalışma programı var ve alınan kararlarda duygusallık her zaman kenara koyuluyor. Bu açıdan baktığımızda eğer İngiltere’de çalışmak istiyorsanız genel kural ve kaidelerden asla ödün verilmeyeceğini bilerek sıkı çalışmanız icap ettiğini bilmelisiniz. İngiltere’de çalışan Türklerden elde ettiğimiz bilgiye göre “İngilizlerin soğuk yüzlerine alışmalısınız.”

Eğer İngiltere’ye bir mimar olarak gidiyorsanız iş ilanlarında bilmenizde fayda olan bilgisayar programları şöyle:

Revit (BIM): İngiltere’de mimarlık ofislerinde BIM tabanlı programlar mimari projeler mecburi hale getirildi. Ve BIM tabanlı yazılımlarda en çok popüler olan program Revit. AutoCAD’den daha çok karşılaşacağınız bir yazılım programı var ise o da Revit’tir.
AutoCAD: AutoCAD’in İngiltere’de kullanımı son derece düşse de iş olarak AutoCAD’in talep edildiği yerlerde genelde iki boyutlu çizim amacı ile kullanılan AutoCAD, daha çok üç boyutlu görselleştirme fakatçları ile kullanılıyor. şu demek oluyor ki (genelde) AutoCAD’in hem iki boyutlu aynı zamanda üç boyutlu çizim bilgilerine sahip olmanız gerekiyor. İç mimarlar için ise AutoCAD daha çok iki boyulu çizim amacıyla talep ediliyor. Ve iç mimarlar için AutoCAD olmazsa olmaz.
SketchUp, Rhino, 3Ds Max: İngiltere’de üç boyutlu programların kullanımı firmadan firmaya değişiyor. Fakat genel anlamda maksimum tercih edilenler sırası ile SketchUp, Rhino ve 3Ds Max.
InDesign: InDesign daha çok mecmua ve basım işleri ile alakalı sunum hazırlama işlerinde kullanılıyor. Fakat nedense İngiltere’de Photoshop kadar hatta daha fazla talep edilen programlardan birisi
Photoshop: Özellikle iç mimarlar için mecburi şart olarak sunuluyor. Dünyanın her yerinde olduğu benzer biçimde Photoshop tasarımcılar için olmazsa olmaz bir program.
MS Office: İngiltere’de de tüm mimar ve iç mimarlar için MS Office programlarına hakimiyet olmazsa olmazlardan.
Avrupa’da mimarlık:
Avrupa’yı Almanya’daki iş ilanlarını göz önünde bulundurarak incelediğimizde en çok talep edilen programın AutoCAD ve MS Office programları bulunduğunu görüyoruz. Gene Revit bazı firmalarda olmazsa olmazlar arasında. Fakat ABD ve İngiltere’deki gibi çok revaçta değil. Gene üç boyutlu görselleştirme programlarında özellikle bir tanesi tercih edilmiyor. Bu tanım Almanya için genelde “Üç boyutlu görselleştirme programına hakim” olarak ön plana çıkıyor.

Açıkçası üç boyutlu görselleştirme programı nedense Almanya’da pek aranan bir kriter değil şeklinde gözüküyor. Bu araştırmayı hem mimar bununla beraber iç mimarlar için özellikle meydana getirdiğimızı belirtelim.

ABD Birleşik Devletleri’nde mimarlık:
ABD’da mimarlık bir göçmen için öteki ülkelere gore daha iyi. Sebebi ise zaten birçok ulustan insanı içinde barındırıyor olması. Böylece ırkınıza gore bir yabancılama muamelesi görmüyorsunuz. (İstisnalar olabilir)

Birçok şirket ilanında renk, dil, ırk, din benzer biçimde mevzularda ayrımcılık yapmadığını özellikle belirtiyor.

Eğer ABD’ye bir mimar olarak gidiyorsanız iş ilanlarında bilmenizde fayda olan bilgisayar programları şöyle:

Revit (BIM): BIM tabanlı yazılımlardan özellikle Revit, ABD’de iş ilanlarında neredeyse AutoCAD’den bile daha fazla aranan özellik olarak öne çıkıyor. Eğer bir firma mimar arıyor ve özellikle Revit talep etmiyorsa, ne olursa olsun şu ibareyi kullanır: “Revit tercih sebebidir”
AutoCAD: Tüm mimarlar için olmazsa olmaz özelliğe sahip olan AutoCAD, ABD’deki mimarlık ofisleri için de eğer olmazsa olmazlar içinde yer alan bir standart.
SketchUp: Mimarlar ve iç mimarlar için en çok talep edilen iki büyük üç boyutlu bilgisayar yazılımlarından biri SketchUp.
Rhino: Daha çok üç boyutlu görselleştirme ihtiyacı duyan firmalar mimarlar ve özellikle iç mimarlar için Rhino‘yu şart koşuyor. Üç boyutlu görselleştirme programlarından Türkiye’de sıkça kullanılan 3Ds Max programına ise pek rastlanmıyor.
MS Office (Word, Excel, Outlook/Google Suite): ABD’de masa başı işlerde tüm işlerde eğer olmazsa olmazlar içinde içeriyor. Mimar ve iç mimarlar da buna dahil.
Microsoft Project: Proje yönetim ve proje planlama ile ilgili ABD’de en çok kullanılan programlardan biri. Her ne kadar firmaya nazaran bu talep değişkenlik gösterilse de çoğunda “ileri düzey”de bilinmesi ihtiyaç duyulan programlar arasında içeriyor.
Maaşlar genel anlamda senelik olarak konuşulur.

 

SONUÇ VE GENEL DEĞERLENDİRME
Gözlemlediğimiz kadarıyla yurt haricinde en çok tercih edilen programların başında AutoCAD ve Revit geldiğini belirtmekte fayda var. Özellikle Revit’in kendini geliştirmesi ile AutoCAD’in tesirinin zamanla azalacağını düşünüyoruz. Zira AutoCAD programında yapılabilen hemen hemen tüm çalışmalar Revit üzerinden daha gelişmiş bir şekilde yapılabiliyor. (Bunu mimar ve iç mimarlar için belirttiğimizi söylemekte yarar var. öteki meslek gruplarında bu değişim izah edebilir)

Gene yurt haricinde en çok aranan özellikler içinde MS Office ve Microsoft Project programları yer alıyor. İş ilanlarında çoğunlukla Photoshop da öne çıkan programlardan bir tanesi.

Ülkemizde ise 3Ds Max tüm mimarlık ofislerinde maksimum bilinmesi ihtiyaç duyulan programlar arasında yer alıyor. Bu durum yurt haricinde da 3Ds Max lehine dönebilir. Zira Revit ve 3Ds Max Autodesk’e ilişik yazılımlar. Ve son güncellemeler gösteriyor ki Revit ile 3Ds Max arasındaki etkileşim daha çok artırılıyor. 3Ds Max ve Revit’in 2019 versiyonlarında entegrasyonların arttığı belirgin bir halde görülüyor.

Ve normal olarak Autodesk yazılımı olan Revit’in bu kadar revaçta olması, üç boyutlu görselleştirme için müşterilerini 3Ds Max’e yönlendirmesi kaçınılmaz olacaktır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*