ISMD_mimarlık-ve-edebiyat Ahmet Ümit

Mimarlık ve Edebiyat İstanbulSMD’nin Panelinde Buluşacak

Iç Mimari/Mimari Kategorisi Yazar:

İstanbulSMD’nin Panelinde Edebiyat’ın Penceresinden Mimarlık mevzuşulacak.
İstanbul özgür Mimarlar Derneği’nin Kalebodur’un destekleri ile Salt Galata’da düzenlemiş olduğu “Mimarlık Ve…” buluşmaları üçüncü defa 31 Ekim Pazartesi günü “İstanbulSMD ve Kalebodur’la Pazartesi Buluşmaları – Mimarlık ve Edebiyat” başlığı altında gerçekleşiyor.
“Mimarlık ve Edebiyat” buluşmasında, polisiye romanlarıyla tanınan

Türkiye’nin önemli yazarlarından, Ahmet Ümit’i konuk ediyor. Mimarlık ve edebiyatın şehir, mekân ve bellek üzerinden ortak özelliklerinin tartışılacağı panelde, gazeteci ve yayıncı Cem Erciyes ile Ahmet Ümit, edebiyatta mekân kurgularının kentsel mimari ile bağlantısı ve İstanbul’un mekânsal idraksının edebiyat alanına katkısını beraber konuşacak.

Ahmet Ümit’in romanlarında ön plana çıkan sosyolojik analizler ve tarihsel bilgiler aracılığıyla konumlandırdığı kent dili ile mimarlık disiplininden iyi mi yararlandığı incelenirken, romanların kurgusunda ve roman karakterleri üzerinden yapılandırdığı, mekânın belirlediği, sınırlı ve özgür alanların edebiyat ile bağlantısı da tartışılacak.

Her insana açık ve ücretsiz olan “İstanbulSMD ve Kalebodur’la Pazartesi Buluşmaları” adlı konuşmalar serisinde, ilerleyen aylarda da farklı disiplinlerin pencerelerinden mimarlığa bakılacak. Bu panellerde katılımcı konukların çağdaş mimarlık ve şehir hayatı üzerine kişisel deneyimleri ve gözlemleri izleyicilerle paylaşılacak.

Kalebodur’un yardımıyla düzenlenen “Mimarlık Ve…” adı altındaki paneller serisi ile İstanbulSMD, mimarlığı ve kentleşmeyi mimarlık dışındaki alanlarda çalışanlarla birlikte tartışmaya açıyor.

”Mimarlık ve Edebiyat” paneli 31 Ekim Pazartesi günü saat 19:00-20:30 içinde Salt Galata’da ücretsiz izlenebilir.

Ahmet Ümit

1960 Gaziantep.1979’da Marmara Üniversitesi’nin Kamu Yönetimi kısmınde yükseköğrenimine başladı. 1980 darbesinin ardından ustalaşmış devrimci olarak çalıştı. 1982’de düzenlenen Anayasaya Hayır kampanyasına katıldı. Duvarlara afiş yapıştırırken yakalanan arkadaşları için öykü şeklinde yazdığı rapor, takma adı olan “K. Yalçın” imzası ile önce Atılım Dergisi’nde sonrasında Prag’da 40 dilde yayın yapan Barış ve Sosyalizm problemlerı Dergisi’nde yer aldı. Yazarlığa adımını bu rapor/öyküyle attı. 1983 senesinde üniversite öğrenimini tamamladı. 1985-1986 yılları arasında Moskova sosyal Bilimler Akademisi’nde eğitim gördü.1990 senesinde bir grup edebiyat tutkunuyla birlikte yine Hişt adlı kültür-sanat dergisini çıkardı. 1992 senesinde yayınlanan ilk öykü kitabı Çıplak Ayaklıydı Gece, aynı yıl Ferit Oğuz Bayır Düşün ve Sanat Ödülü’nü aldı.

“Bir Ses Böler Geceyi” (1994) adlı uzun hikâyesinin ardından “Masal Masal İçinde” (1995) yayımlandı. Annesinden dinlediği masalları düzenleyip yazdığı bu kitap çeşitli özel ilköğretim okulunda ve özel kolejlerde ders kitabı olarak okutuldu, Korece’ye çevrildi. Kitaplarının tümünde mevcud gerilim duygusu “Sis ve Gece” (1996) adlı polisiye romanında kendisini tümüyle dışavurdu. “Sis ve Gece”‘yi “Kar Kokusu” (1998) adlı romanı, “Agatha’nın Anahtarı” (1999) adlı polisiye öykü kitabı takip etti. 2000’den itibaren “Patasana” (2000), “Kukla” (2002), “Şeytan detayda Gizlidir” (2002), “Beyoğlu Rapsodisi” (2003), “Aşk Köpekliktir” (2004), “Ninatta’nın Bileziği” (2006), “Kavim” (2006) adlı kitaplarını ardı ardına yayımladı. 2007’de “İnsan Ruhunun Haritası” adlı denemesi yayımlandı. 2008’da yayınlanan “Bab-ı Esrar”‘da Şems-i Tebrizi cinayetini mevzu edindi. İstanbul hakkında çok detaylı bilgiler de içeren “İstanbul Hatırası” adlı polisiye romanı Haziran 2010’da okuyucularla buluştu. Yazarın “Başkomiser Nevzat, Çiçekçinin Ölümü” (2005) adlı bir de çizgi romanı vardır. Öykülerinden yola çıkılarak Uğur Yücel tarafından Karanlıkta Koşanlamış olur ve Cevdet Mercan tarafından Şeytan detayda Gizlidir dizileri yapılmış, “Sis ve Gece” adlı romanı 2007 senesinde Turgut Yasalar tarafından beyazperdeye uyarlanmıştır. Ahmet Ümit’in, 2012 yılında “Sultanı Öldürmek”, 2013’te “Beyoğlu’nun En Güzel Abisi” ve 2015 senesinde “Elveda Güzel Vatanım” kitapları yayımlanmıştır.

Cem Erciyes

Gazeteci, yayıncı. Mesleğe 1992’de Dünya Gazetesi’nde başladı. Dünya Kitap dergisi ve kültür sanat sayfalarında çalıştı. 1997 senesinde radikal’e geçti. Kültür Sanat Editörü olarak sanat sayfalarını yönetti, köktencilik Kitap Eki’ni kurdu ve ayrıldığı tarihe kadar yönetti. Radika’le Ek Yayınlar Yönetmeni, Pazar Gazetesi gösterim Yönetmeni, internet Genel yayın Yönetmeni görevlerini üstlendi. Köktencilik’in kapanmasının ardından doğan Kitap’ta gösterim Direktörü olarak çalışmaya başladı. Haftalık yazıları web gazetesi Duvar’da yayımlanıyor.

1971 doğumlu Cem Erciyes, İzmir Bornova Anadolu Lisesi’ni ve Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü tamamlamış oldu. İstanbul Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler branşında yüksek lisans yaptı. Çeşitli dergilerde yazıları yayımlandı. TRT’de kültür sanat ve tarih programları hazırladı, sundu.

İstanbulSMD Hakkında:

Mimarların işlev ve sorumluluklarının toplum tarafından değerlendirilmesi ve anlaşılmasını sağlamayı fakatçlayan İstanbul serbest Mimarlar Derneği (İstanbulSMD), üyelerinin ve mimarlık sektörünün estetik değer, mimari eğitim, öğrenme ve uygulama düzeyini de yükseltmeyi hedefliyor. şehir ve kentli yararına “alternatif projeler” üreterek topluluğun karşısına çıkmanın önemine inanan İstanbul serbest Mimarlar Derneği, mimari faaliyetlerin yanı sıra, mimarlık öğrencilerine ve topluma katkı sağlayan önemli projelere destek veriyor.

Http://www.Ismd.Org.Tr

İletişim: 0212 251 09 58

info@ismd.Org.Tr

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*